متن نامه:

   هر کدام از حروف کوروش رادر پنج خط حامل باید گذاشت که همان کوروش است که باید باشد. کوروش یعنی موسیقی. کوروش یعنی نت های رقصان درپنج خط حامل_ اقای کوروش یغمایی واقعا همیشه دراین پنج خط حامل _ در شکوه موسیقی _ در نت به نت موسیقی حضوری با احساس داشته = ( یادم هست. کوروش یادت نیست) یادم هست در گروهی با نام گلدن رینگ گیتار می زدم. یک صدای ناب و یک موسیقی متفاوت و یک تنظیم فوق العاده سبک ولی جاز موزیک همه هم سن وسالهای آن _ زمان را به رقص عاشقی در آورد. همه ما جوونهای دیروز را جذب خود کرد . بچه ها_ موزیسین ها _ از هم می پرسیدیم این کیه ؟ دوست داشتیم بدونیم این صدا _ این ملودی _ این نوع موسیقی وارنج مال کدوم اسم یا صاحبشان کدام اسم ها هستند که تمام این زیبا یی ها هرسه صدا - موسیقی وتنظیم را در یکنفر _ یک اسم دیدیم( کوروش یغمایی) . دوست داشتم کوروش را ببینم.

    گذشت تا ... با سیاوش قمیشی در (متل اوین) گروهی داشتم که باس گیتار می زدم_ سیاوش قمیشی کیبورد میزدو خارجی می خوند در ضمن دی جی هم بود و کامبیز فرجاد جازیست و یه نفر دیگه گیتار الکتریک میزد. یک گروه چهار نفره که برای پر کردن دیسکو کافی بود. باز شوق دیدن کوروش یغمایی همیشه در من شناور بود تا اینکه کوروش را بهمراه یک ارکستر مدرن جاز موزیک دیدم . جلو نرفتم فقط دیدم و شنیدم _ از دور نمایش کوروش را میدیدم . جنس صدای گیتار کوروش متفاوت بود. با صدای گیتاریست های دیگه مثل مارتیک _ بهبودی_ طوفان _ هویک و.........  گیتار کوروش انگار پشت هر پرده اش یک دستگاه مواج کار گذاشته بودندکه جنس متفاوتی داشت.

    کوروش رادوست داشتم ودارم وخواهم داشت.  کوروش توی این بازار مکاره دیروز و امروز به مفهوم مطلق کلمه _ هنرمند بود و هست وخواهد بود.  موسیقی را خوب می فهمد بخصوص جاز موزیک را که رشته اش است. ترانه را می فهمد. من همیشه  فکر کردم که یک اواز خوان باید موسیقی رابداند وترانه وشعر را بفهمد و اگر شاعر و ترانه سرا نباشد ترانه را خوب بفهمد وحس کند که کوروش یک مولف است. ترانه را با چه لباس وتن پوش قشنگی تن موسیقی میکند. من کوروش را با کسی مقایسه نمی کنم _ اما همیشه می پرسم چه کسانی به موسیقی و سازشناسی و صدای کوروش یغمایی نمره میدهند، قضاوت عادلانه دارند؟ اصلا از کوروش برترند یا هم سنگ کوروش هستند که به کوروش _ به ورقه احساس تمام وجود کوروش پوین ونمره میدهند؟

    اقای کوروش یغمایی.    من سعید دبیری _  امروز که از مرز پنجاه هم گذشته ام مثل همان سالهای جوانی ام هجده، بیست،  بیست وپنج و و و و   وامروز تا اخرین نفس تو رو، صدای متفاوت تورو _ وموسیقی و ارنجمنت تورو  _  وبالا تر از همه رفاقت وسادگی تورو دوست خواهم داشت.

    کاش باندازه پنج خط حامل پنج کوروش یغمایی هم داشتیم، کاش .

 

                                                               سعید دبیری
                                                        یکشنبه  27_1_1385