کوروش یغمایی از معد ود هنرمندان موسیقی ایران که به معنی واقعی استقلال و پیشرو بود ن را سر لوحه کار خود قرار داده است. وی که از پیشکسوتان سبک موسیقی راک و پاپ ایران است در زمانی اولین آثار خود را عرضه نمود که خطر ابتذال و سطحی نگری بیشتر از همیشه موسیقی را تهدید می کرد. در عوض یغمایی از سویی با نگاه به فولکلور ایران و از سوی دیگر با توجه به پیشرفتها و ابتکارات نوین آنروز جهان موسیقی دست به خلق آثاری زد که در تاریخ موسیقی ایران ماندنی شدند.

   بسیاری از مردم برای اولین بار ترانه های زیبای فولکلور ایرانی را با قرائت خاص یغمایی می شنیدند و با آن آشنا می شد ند.

   در زمینه نوازند گی گیتار آکوستیک و الکتریک نیز بهمراه اعضای خانواده اش پیشگام و آموزگار اول این سازها در ایران نام گرفته است.

   با تلاش این هنرمند موسیقی گیتار ( پاپ و راک ) توانست جایگاهی جدی د ر هنر بیابد و بسی از محد وده تفریح و سرگرمی فراتر گام نهد. کوروش یغمایی که خود می توانست شاعر کارهای خود باشد، آنان را ترانه سرایی و تنظیم کند و سرانجام آنان را نواخته و خود خوانند گی کند، موفق شد که این سبک از هنر را وسیله ای برای بیان افکار و احساسات خویش قرار دهد و مستقلا د ر جهت اعتلای هنر خود و سرزمین خود پیشرفت کند و حتی در معرفی اتنیسیته سرزمینش مساعدت نماید.  یغمایی در تنظیم اشعار دیگران نیز مهارت داشت و " گل یخ " نمونه بارز این توانایی می باشد.  بعد از سالها که کوروش یغمایی پیشرو و معرف این نوع از موسیقی بوده است، هنوز می بینیم که بسیاری از هنرمندان جوان در تکرار تجربیات او ناتوان هستند و برای تهیه آثار خود باید از د ستمایه یک شاعر دیگر و یا یک تنظیم کننده و ترانه سرای د یگر بهره ببرند و اینگونه است که به استقلال هنری آنان لطمه وارد می شود.

                                                                            دکتر نوذ ر مرتضوی
                                                                   نوازنده پیانو کلاسیک و آهنگساز